Mať vnútorný zmier sám so sebou nie je tak jednoduché ako sa to na prvý pohľad môže zdať

Ján stál na vrcholku hory a premýšľal nad životom. Zdolal už všetky prekážky, ktoré si pripravil, má splnené všetky ciele, ktoré si predurčil a vie, že určovanie stále nových a nových je nekonečné. Chcel by nájsť akýsi vnútorný zmier, poznanie, že veci sú presne také, aké majú byť a schopnosť vedieť si ich vychutnať a zastaviť. Toto všetko by chcel vedieť.

Mal 27 rokov a v živote toho dokázal už celkom dosť. Vybudoval dve firmy, prvá bola online marketingová agentúra a druhá realitná agentúra. Obidve sú úspešné a jednotky na trhu. Hral v divadle, zabehol maratón, prežil intenzívny kurz prežitia v divočine naučil sa potápať. Stále však nenašiel to, čo skutočne hľadal a to spokojnosť.

Ako tam stál na úpätí hory, napadlo ho, že to, čo ešte neskúsil je astrológia a takzvané jemné vedy. Asi za mesiac bol odborníkom a zostavoval mesačný horoskop na mieru pre jednotlivcov. Zistil však, že v astrológii je príliš veľa neznámych premenných a necítil sa v tom dobre.

Dal si však jednu otázku a karty mu odpovedali.  Táto skúsenosť je pre jeho ďalší životný úsek mimoriadne dôležitá. Jeho otázka bola – čo mám v živote robiť, aby som bol spokojný. Aby som konečne našiel vnútorný mier? A karty mu ukázali meditujúceho jogína v tibetských horách Nebolo inej cesty, vydal sa na cestu poznania a meditácie. Zobral to hneď vo veľkom a odišiel do Tibetu študovať myseľ, učiť sa meditáciám a hľadať vnútorný mier. Pretože keď zistíte, že máte všetko a pritom nemáte nič, ste na tej najsprávnejšej ceste  tomu, aby ste si uvedomili, že ten pravý a jediný poklad máte samy v sebe. Nie je to ľahká ani rýchla cesta, ale má zmysel. Ján sa v Tibete našiel a vracal sa do neho každého pol roka, až tam nakoniec ostal a zasvätil svoj život hľadaniu poznania pravdy.