Micelárnu vodu nemusíte milovať, mali by ste ju však používať

Micelárna voda má pôvod vo Francúzsku, Mekke kozmetického priemyslu. Najmä v ostatných rokoch sa tento kozmetický prípravok stal globálne veľmi obľúbeným – používajú ho milióny žien po celom svete. Ak ste o micelárnej vode doteraz nepočuli, prípadne ste sa k nej ešte nedostali, inšpirujte sa nasledujúcim článkom. Spoznajte účinky micelárnej vody a neváhajte ju zaradiť do svojej každodennej skrášľovacej rutiny.

Zloženie micelárnej vody

Tajomstvo zloženia micelárnej vody je ukryté už v samotnom názve tohto produktu. Voda a micely – tak jednoduché to je. No čo sú to tie micely? V zásade ide o akési olejnaté čiastočky schopné viazať mastnotu a nečistoty z pokožky. Micelárna voda vďaka nim dokáže pleť dôkladne vyčistiť (aj hĺbkovo), pričom ju a jej prirodzenú ochrannú bariéru nijak nepoškodzuje ani nenarúša. To mnohé čistiace prípravky, najmä tie s obsahom vonných látok či alkoholov, jednoducho nedokážu.

Micely vs. povrchovo aktívne látky

Samotné micely sú tvorené povrchovo aktívnymi látkami. Jedná sa o drobné molekuly, zložené z hydrofilnej a lipofilnej časti. Podobné sa nachádzajú aj v mydlách, šampónoch, kozmetike pre citlivú pleť či sprchových géloch. Keď množstvo týchto aktívnych látok vo vode prekročí tzv. kritickú hranicu, začnú tvoriť zhluky – micely. Nejedná sa však o chaotický, ale pomerne organizovaný proces. Povrchovo aktívne látky sa totiž zhlukujú podľa jasného kľúča – hydrofilnou hlavičkou von a lipofilným chvostíkom dnu.

Magnet na mastnotu

Micely, teda zhluky povrchovo aktívnych látok, sú doslova magnetom na nečistotu. Dokážu ju detekovať, pohltiť a uzavrieť vo svojom vnútri. A čo sa stane, keď micelárne vody nanesieme na vatový tampón? Samotný tampón je hydrofilný, to znamená, že povrchovo aktívne látky sa naň „prilepia“ svojou hydrofilnou časťou, zatiaľ čo tá lipofilná „trčí“ von. Týmto spôsobom sa na tampóne vytvorí vrstvička, ktorá viaže zvyšky make-upu, mastnoty a iných nečistôt, ktoré sa na pleť počas dňa dostali.

Micelárna voda – účinná a šetrná zároveň

Micelárna voda je vďaka svojmu zloženiu vhodná v zásade pre suchú, mastnú, zmiešanú i veľmi citlivú pleť. Nejde však o univerzálny všeliek. Mnohé micelárne vody si nedokážu poradiť s vodeodolným make-upom, niektoré (napríklad micelárne obrúsky) môžu pokožke dokonca skôr ublížiť ako pomôcť.

Ak hľadáte overenú a naozaj kvalitnú kozmetiku, informujte sa vo svojej lekárni o dostupnosti produktov Sensibio H2O od Biodermy. Aktuálne sú v ponuke aj praktické balíčky tejto kozmetiky buď vo forme micelárnej vody alebo krému. S radom kozmetiky Sensibio dostane vaša citlivá či alergická pleť nový svieži impulz.