Pigmentové škvrny – mýty a fakty

Hyperpigmentácia postihuje značné množstvo ľudskej populácie. Napriek tomu o nej koluje mnoho nepravdivých informácií. Ako to teda je s pigmentovými škvrnami? Ako vôbec vznikajú a u koho sa môžu vyvinúť?

Starecké škvrny sa objavujú len u starých ľudí – MÝTUS

Áno, pigmentovým škvrnám sa hovorí aj starecké škvrny, no to ešte neznamená, že sú doménou ľudí na sklonku života. Fakticky sa môžu objavovať u ľudí okolo 40tky či 50tky. Istý druh hyperpigmentácie dokonca postihuje najmä mladé ženy v období tehotenstva. Laicky sa nazýva tehotenská maska, odborne potom melazma (alebo chloazma). Jej výskyt súvisí s hormonálnymi zmenami, ktorými prechádza ženské telo počas tehotenského obdobia, a navonok sa prejavuje výraznou zmenou farby pokožky predovšetkým v tvárovej oblasti.

Pigmentové škvrny sa liečia opaľovaním – MÝTUS

Je to presne naopak. Jednou z hlavných príčin vzniku pigmentových škvŕn je nadmerné vystavovanie sa slnečným lúčom. Tie síce stimulujú tvorbu melanínu, čo je telu vlastné kožné farbivo s ochrannou funkciou proti UV žiareniu, no ak je slniečka priveľa, môže to celý proces doslova „rozhádzať“. Slnečné žiarenie nielen že vznik hyperpigmentáciu priamo ovplyvňuje, ale následne aj zhoršuje jej prejavy.

Ku hyperpigmentácii kože môže dôjsť aj po zranení – FAKT

Hyperpigmentácia kože je mnohokrát badateľná aj v prípade, že pokožka prekonala zranenie či zápalové ochorenie. Po takýchto momentoch ostáva na koži jazva či iná stopa, ktorá naozaj môže mať inú (tmavšiu) farbu, než tkanivo v okolí. Tomuto druhu hyperpigmentácie sa hovorí pozápalová hyperpigmentácia a objavuje sa v súvislosti s liečbou akné, psoriázou či atopiou.

Nadmernej pigmentácii sa nedá predchádzať – MÝTUS

Nadmernú pigmentáciu kože môžete výrazne ovplyvniť napríklad už tým, že sa budete menej vystavovať slnečným lúčom. Pri pobyte vonku veľmi pomôžu širokospektrálne krémy na opaľovanie (ochranný faktor aspoň 30), okuliare či klobúk. Na tieto opatrenia nie je neskoro ani vtedy, ak už pigmentové škvrny máte – ako už bolo povedané, silné slniečko môže prejavy hyperpigmentácie výrazne zhoršiť.

Pigmentové škvrny sa dajú liečiť – FAKT

Na odstránenie pigmentových škvŕn sa využíva napríklad chemický píling, odstraňujúci odumreté bunky kože a stimulujúci rast buniek nových. Podobný účinok má tiež laserová terapia, ktorá sa však dá presnejšie zacieliť a dávkovať nielen na povrch, ale aj do hlbších vrstiev pokožky. Menej invazívne a zároveň mimoriadne účinné je používanie osvedčených krémov na pigmentové škvrny, ktoré pokožke pomáhajú s regeneráciou a obnovujú jej prirodzenú vitalitu a farbu.